Szatan z siódmej klasy | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczeniebohaterowieopracowanietest   
Jeste¶ w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Szatan z siódmej klasy

Profesor G±sowski - charakterystyka

Paweł G±sowski to jeden z bardziej charakterystycznych bohaterów po0wie¶ci Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. Jest kawalerem. Utrzymuje kontakt ze swym bratem i jego rodzin±, która mieszka na Litwie i rodzinnym maj±tku G±sowskich – Bejgole.

Profesor to nauczyciel historii w jednej z warszawskich szkół, w której wykładał od ponad trzydziestu lat. Nauczał „wedle własnej, nieco rozwichrzonej metody”. Miał duże, jasne oczy i taki w nich wyraz, jak gdyby zawsz± był zdziwiony. Był wła¶cicielem siwej czupryny, któr± „rozgrabiał” chudymi palcami.

W nauczaniu kierował się od lat wypracowanymi metodami. Między innymi stworzył niezawodny w jego mniemaniu system odpytywania uczniów. Nie przewidział, że jeden z uczniów go rozszyfruje. Ucz±c, o pewnych postaciach historycznych wyrażał się z zapałem, uwielbieniem i czci± – należał do nich Napoleon Bonaparte. O innych na przykład Alcybiadesie mówił z lekceważeniem (nazywał go fircykiem i wydmuchan± osobowo¶ci±), za¶ o niektórych (Hannibal) nie mówił wcale. Czasem z nagła przerywał wykład, patrzył daleka przed siebie i długo się zamy¶lał. Klasa siódma bardzo go lubiła, a on był dumny z wyników w klasie siódmej. Nigdy nie był srogim nauczycielem, miał gołębie serce. Przez uczniów uważany był za cudownego, pełnego ufno¶ci człowieka. Obawiali się bardzo utraty jego przyjaĽni. Gdy historyk dowiedział się, że jeden z uczniów – Adam Cisowski – „rozpracował” jego metodę odpytywania – załamał się. Dał jednak inteligentnemu chłopcu szansę na odkrycie nowego sposobu egzaminowania. Je¶li by temu nie sprostał, cała klasa miała ponie¶ć konsekwencje.

Główn± jego cech± G±sowskiego było roztargnienie. O jego przejawach kr±żyły legendy. Dziwił się na przykład, dlaczego w niedzielę nie przyszli do niego znajomi. Okazało się, że zapomniał ich zaprosić. Gdy kto¶ przyszedł do niego z wizyt±, często szukał czę¶ci swej garderoby, które znajdowały się w nietypowych miejscach. Znał łacinę, język włoski, często przytaczał znane sentencje oraz cytował klasyków, zarówno polskich (Mickiewicz, Słowacki), jak i ¶wiatowych (Szekspir, Goethe). Był erudyt±.


Mimo że nie zarabiał wiele, dzielił się pieniędzmi ze zubożał± rodzin± swego brata – matematyka. Kochał także jak swoj± jego córkę Wandę. Od lat spierał się ze swym bratem o jego sposób prowadzenia maj±tku i stosunek do najbliższych. W końcu zdecydował się wyznać mu swoje spostrzeżenia. Bracia pogodzili się, co przypieczętował serdeczny u¶cisk. Jako konspirator zdał egzamin. Pomagał Adasiowi w ¶ledztwie i potrafił dochować tajemnicy. Wypełniał skwapliwie wszelkie polecenia ucznia.

My¶lę, że profesor G±sowski, mimo stosowania nieco anarchicznych metod nauczania, potrafił zafascynować histori± każdego. Używał barwnego, pełnego cytatów języka. Był też wyrozumiały dla uczniów, dlatego byłby szanowany jako nauczyciel także w dzisiejszych czasach.On chce TO zrobić,
a Ty nie jesteś gotowa?

10 zdań, które pomogą Ci
zatrzymać chłopaka przy sobie!

Mój pierwszy raz...

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie w pigułce
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie szczegółowe
„Szatan z siódmej klasy” - plan wydarzeń
Główne w±tki „Szatana z siódmej klasy”
Problematyka „Szatana z siódmej klasy”
Kompozycja i narracja „Szatana z siódmej klasy”
Język „Szatana z siódmej klasy”
„Szatan z siódmej klasy” - czas i miejsce wydarzeń
„Szatan z siódmej klasy” - wyja¶nienie tytułu
Kornel Makuszyński - biografia
„Szatan z siódmej klasy” - cytaty
Bohaterowie
„Szatan z siódmej klasy” - bohaterowie
Adam Cisowski - charakterystyka
Profesor G±sowski - charakterystyka

Tagi: